Jak znaleźć dobrego fachowca z branży budowlanej w dzisiejszych czasach? (0)

31/01/2022

Remont mieszkania czy domu, a tym bardziej jego wzniesienie, nie może zostać zrealizowana bez znacznych umiejętności budowlanych. Każdy więc, kto ich nie posiada, musi skorzystać z usług fachowców z branży budowlanej. Ich zaś nie jest prosto znaleźć – chociażby z tego względu, że na rynku tych usług po prostu brakuje fachowców. Osobną kwestią pozostają ich umiejętności. W końcu nie zawsze przedstawiciele budowlanki dobrze znają się na swojej pracy, a zamieszczane przez nich oferty i ogłoszenia po prostu nie odpowiadają rzeczywistości. Zwłaszcza w czasach pandemii, w których branża budowlana – jak jedna z niewielu – dobrze sobie radzi, stąd szczęścia w niej poszukują także przypadkowe podmioty. Jak więc znaleźć dobrego fachowca z branży budowlanej? Okazuje się, że nie da się tego zrobić bez zachowania kilku podstawowych i niezwykle użytecznych zasad.

Najpierw trzeba solidnie zbadać rynek – w jaki sposób?

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, poszukując solidnej ekipy budowlanej lub remontowej, jest dobre rozeznanie rynku. W tym celu warto wykorzystać wszelkie z dostępnych możliwości. Wśród nich do najważniejszych należą opinie znajomych, którzy korzystali już z tego rodzaju usług oraz opinie dostępne w internecie. Dzięki temu poznaje się szerokie spectrum różnego rodzaju opinii. Oczywiście należy do nich podejść krytycznie – zwłaszcza do tych, które publikowane są w sieci, a więc z natury rzeczy są trudno weryfikowalne. Z tych względów zebranie opinii o firmach budowlanych funkcjonujących na interesującym nas rynku powinno być pierwszym, ale w żadnym wypadku nie ostatnim krokiem. Opinie innych klientów to po prostu zbyt mało, aby mieć pewność solidności danej ekipy.

W dalszym etapie poszukiwań korzystnie jest poprosić o konkretne oferty wykonania zaplanowanych prac. Dzięki wstępnej weryfikacji wykonawców na podstawie zebranych opinii możemy uzyskać od nich konkretne propozycje – zarówno w zakresie kosztorysu prac, jak i proponowanej techniki wykonania. Te dane z kolei warto skonfrontować, stąd dobrze jest mieć co najmniej kilka takich ofert.

Jeżeli wykonujemy inwestycję wymagającą sporządzania projektu budowlanego, oferty te warto przedstawić projektantowi. Z pewnością taki ruch pomoże w ocenie zasadności przyjętych rozwiązań technicznych. Niezwykle istotną kwestią jest także zbadanie, z jakich materiałów wykonawcy chcą zrealizować nasze zlecenie. Tu z kolei można poprosić o skalkulowanie kosztorysu w odniesieniu do materiałów różnej jakości oraz o zróżnicowanych cenach.

Warto zadbać o sprawy formalne – a więc zawrzeć umowę

Kiedy zdecydujemy się na wybór konkretnej ekipy, należy pomyśleć o zabezpieczeniu swoich interesów. Temu zaś służą różnego rodzaju kwestie formalno-prawne, w tym przede wszystkim zawarcie pisemnej umowy na realizację umówionych prac. Jest to najlepszy sposób na przeciwdziałanie różnego rodzaju kłopotom – od niezapowiedzianego zejścia ekipy z budowy począwszy, a na zrealizowaniu przez nią prac w sposób niezgodny z naszymi oczekiwaniami. Kiedy wszystkim ustaleniom – a przynajmniej ich kluczowym fragmentom – nadamy formę pisemną, w przypadku jakichkolwiek perturbacji mamy solidną podstawę do wyjaśniania wszelkich wątpliwości.

Obok sporządzenia takiej umowy w formie pisemnej warto pamiętać o takich zagadnieniach, jak: dokładne opisanie zakresu prac, jakie ma wykonać ekipa budowlana; wskazanie na datę rozpoczęcia oraz planowanego zakończenia robót; podanie chociaż przykładowego katalogu okoliczności, które mogą spowodować przedłużenie terminu zakończenia remontu lub budowy oraz sposób rozwiązywania ewentualnych sporów.

W ostatniej z tych kwestii najlepiej jest postawić na negocjacje prowadzące do zawarcia ugody. W końcu nie każdy problem na budowie trzeba od razu rozwiązywać w sądzie, niekiedy szczera rozmowa i poszukiwanie rozwiązania korzystnego dla obydwu stron jest dużo korzystniejsze niż długie batalie przed sądem.

Pod tym kątem warto zastanowić się, jak szczegółowo należy określić zakres prac, jaki inwestor zleca wybranej przez siebie firmie. Trzeba liczyć się z tym, że zwłaszcza w przypadku bardziej rozbudowanych inwestycji jedno przedsiębiorstwo może nie podołać zadaniu. To zaś oznacza konieczność znalezienia kilku ekip. Jeżeli remont lub budowa realizowana jest na podstawie projektu, powinien stać się on częścią umowy. W przypadku zaś, gdy taki dokument nie powstał, w umowie należy stosunkowo szczegółowo opisać zlecane prace.

W każdym razie im więcej wiedzy o potencjalnych wykonawcach będzie posiadał inwestor, tym większe szanse, że wybierze on solidnych fachowców od prac budowlanych. Najlepszą rekomendacją zawsze pozostaje doświadczenie. Wiele firm z chęcią podzieli się swoim portfolio, chociażby prezentując fotografię zrealizowanych inwestycji. W połączeniu z innymi czynnikami, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze ekipy budowlanej lub remontowej, z pewnością znacznie podnosi to gwarancję zatrudnienia solidnych fachowców.

 

 

Branża: Budownictwo pod klucz (przejdź do wyszukiwania profili)
Użytkownik: fachland-budownictwo
Ostatnia modyfikacja: 31/01/2022 15:20:37

Podobne profile: