Jak uniknąć pułapek Polskiego Ładu? Kilka słów o zmianach w podatkach (2)

16/11/2021

  

Większości osób, kiedy słyszą określenie „Polski Ład” od razu przychodzi do głowy jedno słowo – „podatki”. Niestety nie są to bezpodstawne skojarzenia i wszystko wskazuje na to, że od nowego roku czekają nas spore i co gorsza, głównie negatywne zmiany w podatkach (zwłaszcza dla prowadzących działalność gospodarczą).

Jeżeli treść przepisów składających się na Polski Ład nie ulegnie zmianie, a niewiele na to wskazuje, przedsiębiorcy będą musieli oddawać państwu jeszcze wyższe świadczenia. Nie jest to rzecz jasna dobra wiadomość, a biorąc pod uwagę dotychczasowe koszty prowadzenia działalności gospodarczej, wielu właścicieli własnych biznesów już w ciągu kilka tygodni może znaleźć się w poważnych tarapatach. Na szczęście jest kilka sposobów na ich uniknięcie. Co więc należy zrobić?

Działalność gospodarczą można prowadzić w różnych formach

  

Najlepszym przyjacielem każdego przedsiębiorcy jest kalkulator – dzięki niemu można na bieżąco przeprowadzać niezbędne analizy finansowe, począwszy od kosztów prowadzonej działalności gospodarczej, a skończywszy na szacowaniu spodziewanych zysków.

Nie inaczej jest również w przypadku zmian, jakie niosą ze sobą podatki wprowadzone na mocy Polskiego Ładu. Okazuje się bowiem, że to w jaki sposób przedsiębiorcy przeprowadzą kalkulacje związane z koniecznością wprowadzenia w życie nowych regulacji podatkowych, może mieć decydujące znaczenie dla przyszłości ich biznesu. Jeżeli więc Polski Ład – kalkulator naprawdę może okazać się niezbędny, należałoby to przeliczyć. Jakie zmienne trzeba też wziąć pod uwagę?

  

Tego rodzaju obliczenia zawsze trzeba prowadzić konkretnie, a więc w odniesieniu do danego przedsiębiorcy, lecz gdyby chcieć to nieco uogólnić, można by stwierdzić, że Polski Ład wymaga przede wszystkim solidnego przemyślenia formy prawnej, w której przedsiębiorca prowadzi swój biznes.

Okazuje się bowiem, że jej zmiana, np. na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, może okazać się opłacalnym przedsięwzięciem – aby mieć szanse na powodzenie w nadchodzącym roku, trzeba jednak zacząć już dziś. Największe zmiany czekają prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze, opłacających PIT w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej, a także wszystkie osoby opłacające składki zdrowotne.

Inwestycja w dobra niematerialne

Jedną z ciekawszych możliwości zbilansowania negatywnych skutków, jakie Polski Ład niesie za sobą dla podatników, jest wykorzystanie wprowadzonych preferencji dla inwestujących w rozwiązania innowacyjne oraz wspomagające proces produkcyjny. Ulga badawczo-rozwojowa na prototyp, na zatrudnienie pracowników posiadających kluczowe kompetencje oraz umiejętności czy ulga na robotyzację, stwarzają szanse na optymalizację podatkową dla przedsiębiorców mających zamiar inwestować w nowoczesne rozwiązania biznesowe.

 

Warto także wspomnieć o wprowadzonej uldze konsolidacyjnej – jest ona dedykowana podatnikom przejmującym spółkę kapitałową i zakłada umożliwienie odliczenia po raz drugi od podstawy opodatkowania kosztów nabycia akcji lub udziałów. W tej kategorii mieszczą się opłaty sądowe i notarialne, koszty obsługi prawnej oraz przeprowadzenie wyceny.

 

Optymalizacja to podstawa biznesu

Należy pamiętać, że korzystanie z legalnych rozwiązań mających na celu optymalizację podatkową to podstawa dla każdego biznesu – przykładowo przedsiębiorcy, dla których skala podatkowa jest formą rozliczania się z fiskusem (zdecydowana większość prowadzących własny biznes) powinni pamiętać, że Polski Ład pozwala im na skorzystanie z tzw. ulgi dla klasy średniej. Będzie ona dostępna dla osób osiągających dochody w skali rocznej w przedziale od 68 412 do 133 692 zł, czyli przedsiębiorców uzyskujących między 5 701 a 11 141 zł miesięcznie.

 

To jeden z niewielu sposobów na zmniejszenie tej niedogodności dla prowadzących własny biznes, a więc możliwości odliczania od podatku dochodowego rozliczanego w ramach skali zapłaconej składki zdrowotnej. Jest to szczególnie problematyczne przede wszystkim dla najlepiej zarabiających, którzy mogą w ten sposób stracić nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie.

Warto przy okazji wspomnieć, że od 2022 roku wysokość składki zdrowotnej będzie obliczana indywidualnie od osiągniętego przez przedsiębiorcę dochodu. Jedno jest niestety pewne – przedsiębiorcy mają bardzo mało czasu na wdrożenie w swoich firmach nowych rozwiązań. Od ich sprawnego przeprowadzenia będzie zależało usytuowanie ich biznesów w nowym roku, a więc już za niespełna kilka tygodni – odpowiednie działania trzeba podjąć jak najszybciej.

Branża: Doradztwo podatkowe (przejdź do wyszukiwania profili)
Użytkownik: fachland
Ostatnia modyfikacja: 20/11/2021 14:40:28

Podobne profile: