Czy dochodowa, bezpieczna i bezproblemowa inwestycja istnieje? (1)

29/11/2015

W dzisiejszych czasach istnieje wiele sposobów na zainwestowanie dodatkowych oszczędności. Do dyspozycji mamy zarówno produkty bankowe, jak na przykład bezpieczne lokaty, jak i instrumenty finansowe, takie jak ryzykowne akcje. Kolejną, choć rzadziej spotykaną możliwością, jest inwestycja w wartościowe dobra: obrazy, antyki, wina, monety, znaczki i inne. Zakup tego typu przedmiotów z myślą o dochodzie z późniejszej sprzedaży, wymaga jednak posiadania fachowej wiedzy z danej dziedziny. Co w takim razie należy wybrać, jeżeli poszukujemy ponadprzeciętnie dochodowej, bezpiecznej i bezproblemowej inwestycji?

 

Istnieje pewien alternatywny sposób na osiągnięcie ponadprzeciętnych zysków przy bardzo niskim ryzyku – zakupienie nieruchomości w celu inwestycyjnym. Niestety, również one wymagają eksperckiej wiedzy i rynkowego doświadczenia, aby były opłacalnymi inwestycjami. Może się zdarzyć na przykład, że bez sprawdzenia zakupimy mieszkanie z zameldowanym lokatorem lub nieruchomość, która będzie obciążona hipoteką. Aby jednak nabyta nieruchomość przynosiła oczekiwane zyski, musimy znaleźć najpierw odpowiednich najemców, którzy będą chcieli ją wynająć za rentowną dla nas kwotę najmu.

Wynajem mieszkania na własną rękę przez jego właściciela wiąże się z poświęceniem konkretnej ilości czasu i pracy na zarządzanie nim. Do obowiązków wynajmującego należy chociażby przygotowanie umowy najmu, regularne płacenie rachunków, pobieranie opłat od lokatorów, uczęszczanie w spotkaniach wspólnoty mieszkaniowej, bieżąca kontrola liczników i stanu mieszkania, a także przeprowadzanie remontów. Jednak do najważniejszych zadań należy właściwie dokonana wycena najmu i kaucji, a także znalezienie akceptującego taką cenę najemcy. Dodatkowo, w chwili rezygnacji z najmu, należy odebrać mieszkanie od lokatorów i dopilnować, aby było w takim samym stanie jak przed rozpoczęciem wynajmowania. W przypadku wystąpienia szkód, należy je rozliczyć z kaucji, co często jest powodem konfliktu pomiędzy byłymi najemcami a właścicielem. Jak widać, obowiązków związanych z wynajmem jest niemało i wymagają one dużej staranności na każdym kroku. W porównaniu do innych inwestycji, nieruchomości wymagają największego nakładu czasu pracy od inwestora.


Z pomocą w uwolnieniu od tych obowiązków mogą przyjść profesjonalne biura nieruchomości, świa
dczące usługę zwaną zarządzanie najmem lub inaczej opieka nad wynajmem. Oferta ta polega na przejęciu przez pośrednika nieruchomości wszystkich zobowiązań, jakie ciążą na właścicielu. Dzięki temu inwestor może być spokojny o swoje zyski z najmu, które są pomniejszone jedynie o prowizje biura, ale za to są zabezpieczone jego gwarancją. W długim okresie koszt tej usługi powinien zwrócić się inwestorowi, gdyż każdy szanujący siebie i swoich klientów pośrednik bardzo dobrze zna aktualny stan rynku nieruchomości. Dzięki temu jest w stanie dokładnie wycenić wartość najmu i zagwarantować właścicielowi pełne bezpieczeństwo prawne i finansowe w trakcie wynajmu. Jedyną rzeczą, którą musi zrobić inwestor, jest udzielenie pełnomocnictwa do zarządzania swoją nieruchomością pośrednikowi. Agencja nieruchomości, która w swoim portfolio posiada wiele tego typu ofert, z dużo większą łatwością będzie zarządzała wynajmowanym mieszkaniem, odpowiadała na potrzeby najemców, reprezentowała właściciela na spotkaniach wspólnoty mieszkaniowej, a także realizowała naprawy i pilnowała należytego stanu mieszkania. Biuro nieruchomości posiadające także dostęp do wszystkich ofert na rynku, z łatwością zapewni ciągłość wynajmowania przez szybkie znalezienie kolejnych lokatorów w przypadku wyprowadzenia się poprzednich.

Inwestorowi korzystającemu z usługi opieki nad wynajmem pozostanie tylko jeden obowiązek do wykonania każdego miesiąca – sprawdzanie stanu swojego konta, powiększonego o zyski z tytułu wynajmowania jego nieruchomości przez pośrednika. Dzięki zarządzaniu najmem przez biuro, jedynym zmartwieniem właściciela pozostanie obliczanie, kiedy będzie go stać na zakup kolejnego mieszkania o charakterze inwestycyjnym, aby podwoić swoje miesięczne zyski. 


Jeżeli jesteś zainteresowany ofertą opieki nad wynajmem - zachęcamy do 
kontaktu z pośrednikami SORS Nieruchomości.

 

Autor: Iwona Langer

Branża: Finanse (przejdź do wyszukiwania profili)
Użytkownik: sorsnieruchomosci
Ostatnia modyfikacja: 21/12/2015 8:11:20

Podobne profile: